Bogu Na Chwałę Ludziom na Ratunek

Ochotnicza Straż Pożarna w Dębnie

O nas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Mauris eros dolor pellentesque sed luctus dapibus lobortis orci.

Mission

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi volutpat justo sed efficitur cursus. Mauris fringilla quam vitae lacinia viverra mauris eros dolor sed.

Vision

394339810_316003274406520_1780999848312426096_n

Let us go forward in this battle fortified by conviction that those who labour in the service of a great and good cause will never fail.

Historia OSP

Ochotniczą Straż Pożarną w Dębnie utworzono w 1945 rok. Głównymi inicjatorami jej zawiązania oraz późniejszymi członkami byli: Antoni Jarzyński, Julian Podolski, Bazyli Chomicz, Tomasz Jaworowski i Franciszek Gronowicz. Kolejni mieszkańcy, którzy wstąpili w szeregi OSP to: Wawrzyniec Cebulak, Feliks Moszkowicz, Józef Błądek, Jan Kondub, Piotr Mielnik i Marian Rzepka. W początkowym okresie swojej działalności dysponowała niewielką ilością podstawowych narzędzi gaśniczych i nie posiadała remizy. Na jej potrzeby zaadaptowano starą drewnianą szopę, usytuowaną na placu pomiędzy szkołą a plebanią. Jednostka posiadała wówczas ręczną sikawkę pożarniczą.

W latach 50-tych druhowie czynem społecznym postawili na miejscu starej drewnianej szopy nową murowaną strażnicę. Funkcję naczelnika pełnił Marian Rzepka a skarbnikiem był Jan Kondub. Od 1967 roku ręczną sikawkę zastąpiono nową motopompą M8/8 PO-3, napędzaną dwucylindrowym silnikiem dwusuwowym o pojemności 744 cm i mocy 24 KM. Przewożono ją zaprzęgiem konnym. W roku 1969 zaprzęg konny zastąpiony zostaje samochodem pożarniczym Star 25, kierowanym przez Mieczysława Samoleja.

W latach 1971-1974 przy wsparciu finansowym Gromadzkiej Rady Narodowej i dużym wkładzie pracy społecznej członków straży pożarnej, wybudowano nową murowaną remizę, której uroczystego otwarcia dokonano 22 lipca 1974 r. Budynek wraz z zapleczem socjalnym przeznaczony zostaje na potrzeby działalności bojowej straży pożarnej oraz służył mieszkańcom dla szeroko rozumianej działalności społecznej. W znajdującej się na terenie remizy sali lub wybudowanej na zewnątrz podłodze przykrytej dachem organizowano zabawy taneczne z których dochody przeznaczano na zakupy stołów, krzeseł oraz naczyń do kuchni.

29 października 1975 roku w miejsce Stara 25, którego oddano do kasacji, jednostka pozyskała od Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Leżajsku czteroletniego Żuka A15B. Opiekę nad samochodem powierzono Eugeniuszowi Midykowi. W roku 1977 zawiązuje się drużyna młodzieżowa w składzie: Adam Młynarski, Zbigniew Machnicki, Tadeusz Drążek, Ryszard Wojciechowski, Tadeusz i Adam Krzaczkowscy, Mariusz Trojnar, Kazimierz Maźnio, Tadeusz Zygmunt. Po powodzi w 1980 roku straż zostaje doposażona w motopompę M8/8 PO5R wraz z osprzętem. Przekazanie następuje 9 marca 1981 roku. Profesjonalny sprzęt pozwala na aktywny udział w akcjach gaśniczych i przeciwpowodziowych. W roku 1983 w szeregi OSP wstępują Władysław Moszkowicz i Zbigniew Jużyniec a w roku 1989 Janusz i Krzysztof Bajsarowicz, Andrzej Zalot, Jan Pajączek, Wiesław i Andrzej Krzaczkowscy, Bogusław Łazarowicz.

Praca strażaka kojarzy się z gaszeniem pożarów, jednak zakres jej działań jest dużo bardziej rozbudowany. Do zadań strażaków należy także działalność ratownicza polegająca na ewakuacji ludności z zagrożonego terenu, likwidacji zagrożenia wodnego i drogowego. Strażacy biorą udział we wszelkich uroczystościach parafialnych i wiejskich. Organizują zbiórki na rzecz pogorzelców oraz ludzi poszkodowanych przez powódź. Angażują się w prace społeczne. Jednostka OSP od wielu lat uczestniczy w gminnych zawodach sportowo – pożarniczych, w trakcie których drużyny rywalizują ze sobą w sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz w ćwiczeniach bojowych.

W 2002 roku przyjęci zostają kolejni druhowie: Marcin Trojnar, Artur Leja, Sebastian i Tomasz Młynarscy, Jacek Gronowicz, Wojciech i Aleksander Ferencowie, Piotr Gudzik, Marcin Mazurek, Adam Dąbek, Paweł Kondub. Zawiązuje się również drużyna żeńska w składzie: Katarzyna Baran, Agnieszka Dąbek, Marzena Mach, Magdalena Kondub, Jolanta Sołek, Renat Jarzyńska, Małgorzata Muskus, Magdalena Pelc, Alicja Niedźwiedzka.

Od tego roku do OSP w Dębnie należą trzy pokolenia rodziny Trojnarów, reprezentowani przez druhów: Tadeusza w straży od 1962 r., Mariusza w straży od 1977 r. i Marcina w straży od 2002 r. W rok 2004 jednostka otrzymujemy samochód pożarniczy Star GMB 2.5, którego kierowcą zostaje Mariusz Trojnar.

Dnia 4 maja 2012 r. odbyła się uroczystość, w trakcie której Zarząd Powiatowy OSP w Leżajsku wrę-czył strażakom z Dębna odznaczenia i wyróżnienia. Otrzymali je: Kręci-proch Bronisław – 60 lat w OSP, Cebulak Stanisław – 55 lat w OSP, Trojnar Tadeusz – 45 lat w OSP, Czerwonka Henryk – 40 lat w OSP, Jarosiewicz Tadeusz – 30 lat w OSP, Drążek Tadeusz – 25 lat w OSP, , Krzaczkowski Andrzej – 20 lat w OSP, Zalot Andrzej – 20 lat w OSP, Łazarowicz Bogdan – 20 lat w OSP, Błądek Lesław– 15 lat w OSP.

az

PREZES

Andrzej Zalot

ak

NACZELNIK

Andrzej Krzaczkowski

SKARBNIK

Mariusz Trojnar

SEKRETARZ

Lesław Błądek

GOSPODARZ

Wojciech Ferenc

Nasze działania

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej W Dębnie

Dębno 215a, 37-305 Dębno

Kontakt

Skontaktuj się jeśli potrzebujesz odpowiedzi na pytanie, pomocy lub jeśli chcesz dołączyć do zespołu.

Dębno 215a, 37-305

ospdebno01@gmail.com​